Olymp 2003/2008

Realizace výstavy: 2. září až 17. října 2008
Autoři vystavených děl: Jitka Graclíková, Michaela Hanousková, Jan Hásek, Lukáš Másilko, Jan Matějka, Lukáš Pazderka, Ilja Rajdová, Karolína Stehlíková, Alexandr Zvonek

Dne 29. června 2008 dosáhla výprava složená z hendikepovaných studentů Masarykovy univerzity a jejich průvodců nejvyššího vrcholu řeckého pohoří Olymp (2917 m.). Početná skupina čítala 9 studentů se sluchovým postižením, 9 se zrakovým postižením a 11 průvodců (vesměs zaměstnanců střediska Teiresiás).

Stalo se tak již po druhé v historii střediska Teiresiás. Výcvikový kurz vysokohorské turistiky pro postižené studenty se poprvé uskutečnil v roce 2003. Tehdy se ho ovšem zúčastnili pouze nevidomí studenti. Inspirací pro první výstup byl velký zájem o jednu z běžných sportovních aktivit pro nevidomé – lezecký trénink na horostěně. "Byli jsme přesvědčeni, že přirozený terén je i pro nevidomé mnohem atraktivnější než cvičné prostředí tělocvičny a nepletli jsme se," uvedl ředitel Střediska Teiresiás a zároveň jeden z organizátorů akce Petr Peňáz.

Výstava Olymp 2003/2008 reflektovala oba výstupy. Součástí expozice byly také hmatové mapy pohoří a fotografie z dalších vzdělávacích exkurzí a výcvikových kurzů, které Středisko Teiresiás pravidelně pořádá pro postižené studenty MU.

Úvodní panel
Tisková zpráva
Pozvánka