Zeist (Holandsko, 2015)

Dvacátý první ročník Mezinárodní letní školy pro zrakově postižené studenty (ICC 2015) proběhl od 27. července do 5. srpna 2015 v prostorách centra Bartiméus v holandském Zeistu a zúčastnilo se jej přes 100 lidí z 15 zemí. Pro mladé lidi s těžkým postižením zraku byl jedinečnou možností poznat své vrstevníky z jiných zemí a společně se naučit něčemu novému, pracovat na osobním rozvoji a zlepšení sociálních a komunikačních dovedností.

Účastníci z České republiky

Ksenia Enilina
Klára Švábová
Ondřej Gottlieb
Martin Murgaš
Hynek Nedbal

Lektoři z ČR

Radek Pavlíček (Advanced Document Creation, Introduction to web browsing with JAWS)
Jitka Graclíková (GirlTalk)

Národní koordinátoři

Jitka Graclíková
Radek Pavlíček

Program

Hlavní náplní denního programu byly odborné workshopy zaměřené jednak na práci s asistivními technologiemi, jednak na rozvoj komunikativních a sociálních dovedností, umění nebo sport. Večerní odpočinková část pak byla vyplněna volnočasovými aktivitami. Ty byly – na rozdíl od workshopů – volitelnou částí programu a sloužily účastníkům především jako relaxace a příležitost k navazování kontaktů s ostatními.

Cílem tradičního celodenního výletu byl tentokrát Utrecht. Během něj byla příležitost prohlédnout si město, vystoupat na vrchol věže katedrály (Dom Tower) a projít také Museum Speelklok s expozicí hudebních nástrojů, reprodukujících předem “nahranou” hudbu (flašinety atp.).  Odpoledne patřilo klavírnímu koncertu v podání Berta van den Brinka a celý den končil výletem na lodích a společnou večeří.

HODNOCENÍ ÚČASTNÍKŮ

Klára Švábová

Letošní ICC 2015 bylo skvělé. Nejvíce z tohoto tábora se mi líbily workshopy a volnočasové aktivity. Všichni účastníci ze zahraničí byli velice milí a pro nás všechny bylo potěšující s nimi mluvit a sdílet tak všechny své zkušenosti z celého tábora. Chtěla bych poděkovat všem, kdo ICC připravovali, byli jste skvělí. Doufám, že se budu moci zúčastnit ICC příští rok v Drážďanech.

Kseniia Enilina

Letošní ICC bylo pro mne opět nezapomenutelným zážitkem. Většina seminářů byla zajímavá. Dozvěděla jsem se spoustu užitečných věcí z oblasti výpočetní techniky a zdokonalila svou angličtinu. Z mnoha volnočasových aktivit se mně nejvíce líbila Salsa a lezení na lezecké stěně. jsem ráda, že jsem mohla znovu potkat kamarády z minulých ročníků a navázat i nová přátelství. Chtěla bych moc poděkovat naším národním koordinátorům a všem účastníkům za těchto neopakovatelných deset dnů.

Ondřej Gottlieb

Letos jsem se zúčastnil svého prvního ICC v Holandsku. Před campem jsem byl nervózní a nevěděl, co od něho očekávat. Hned první večer ve mě uhasil všechny pochybnosti, nebylo čeho se bát.

Na celém campu vládla příjemná atmosféra a program byl velmi bohatý, dalo by se říci, že by více času na odpočinek  občas neškodilo, ale i přesto byl camp velmi zábavný a poučný. Workshopy byly vesměs dobře připraveny a čas příjemně utíkal.  Co se mě týče, k mým oblíbeným aktivitám patřily ty volnočasové – večerní.

K dobrému dojmu přispěla i skvělá pracovní atmosféra v našem českém týmu. Národní koordinátoři (Jíťa a Radek) nám vycházeli ve všem vstříc a hlavně díky nim jsme si mohli camp opravdu užít! ICC se stalo jedním z mých životních zážitků.

Hynek Nedbal

Letos jsem se zúčastnil svého prvního ICC, tudíž jsem nevěděl, co mám očekávat, ale musím říct, že jsem byl mile překvapen.

Většina workshopů mě zaujala a pobavila. Aktivity mi přišly pestré, a každý si určitě našel to své. Proti stravování nemám jedinou výhradu, zvláště večeře byly vynikající. Ubytování bylo dostatečné.

A v neposlední řadě kolektiv. Věřím, že jsme si vzájemně sedli a strávili spolu  příjemných 10 dní. Pokud bude možnost, rád pojedu i příští rok.

Martin Murgaš

Tohtoročné ICC v Holandsku bolo po ICC v Taliansku už mojím druhým, avšak oveľa lepším zážitkom. Očakávania z tohtoročného ICC začali vo mne vzrastať už vo fáze príprav, kedy sme si registrovali preferované workshopy. Potešilo ma, že od mojej poslednej účasti sa rozmanitosť workshopov zvýšila, a keďže sa nezameriavam až tak na počítače, a veci s nimi spojené, zameral som sa na workshopy, ktoré sa zameriavali na rozvýjanie iných schopností a zručností. Osobne som bol rád, že sa ICC posunulo z takmer výhradného zamerania sa na počítače, a rozhodlo sa ponúknuť aj workshopy, ktoré zaujmú aj menej počítačovo zdatných (a ešte menej ochotných na tom niečo meniť). Preto, čo sa týka workshopov, mi najviac utkveli v pamäti workshopy ako Black and white-šachový workshop, či How to make pizza, ktorý ma presvedčil o tom, že nie som v kuchyni až taký ľavý. Najväčší zážitok som však mal z plavby loďou počas nášho celodenného výletu v Utrechte. Keďže išlo o moju prvú plavbu loďou tak som si ju aj náležite užil (človek nikdy nevie kedy sa mu rovnaká príležitosť naskytne znova). Za obrovské plus, v porovnaní s mojím predošlým ICC, považujem organizovanie voľnočasových aktivít, ktorých bolo každý jeden deň na výber hneď niekoľko, a každý deň sa táto ponuka obmieňala. Samozrejme, skvelé workshopy, či voľnočasové aktivity by k celkovej skvelej atmosfére nestačili, prítomná musela byť aj nenapodobiteľná výborná atmosféra ICC a ešte skvelejšia česká výprava, ktorá mi umožnila zúčastniť sa na tomto skvelom campe, aj napriek tomu, že som v Česku len prechodne na štúdiách. Všetkým, ktorý sa na týchto desiatich nezabudnuteľných dňoch podielali patrí moja obrovská vďaka.

Poděkování

Účast studentů na ICC 2015 finančně podpořila Nadace Leontinka a společnost TurboConsult s.r.o.

Fotogalerie