Birmingham (M. Popovičová)

Výjezd v rámci Erasmus+ byl pro mě velkou výzvou, jak zvládnout pobyt i studium v zahraničí. Obávala jsem se toho, že jako neslyšící člověk budu mít daleko více překážek. Avšak nakonec se ukázalo, že všechno bylo zvládnutelné a realizovatelné. Díky koordinátorce výjezdových pobytů Lence Tóthové ze Střediska Teiresiás, která mi pomohla vše zajistit, jsem služby zapisovatele a tlumočníka financovala ze stipendijního grantu od Centra zahraniční spolupráce (CZS).

Měla jsem příležitost poznat spoustu úžasných lidí, jako jsou zaměstnanci univerzity, průvodce, další zahraniční studenty, tlumočníky, přepisovatele, neslyšící, spolubydlící. Vždy tu byla možnost se v případě potřeby na někoho obrátit a poradit se. 

Poznala jsem též anglickou kulturu, historii a jejich životní styl, který, ačkoliv se to na první pohled možná nezdá, se od české kultury dost liší. Zaprvé, i takové město jako Birmingham, což překvapilo i mě, je velice multikulturní město, kde se setkáte se s lidmi z různých koutků světa, kteří tam žijí už několik generací. Ačkoliv média upozorňovala na vysokou kriminalitu a problémy s imigranty, nikde jsem neviděla natolik tolerantní a otevřené lidi, kteří se vzájemně respektovali.

Zadruhé, životní tempo je o něco pomalejší. Vše se otvíralo nejdříve v devět hodin ráno a končilo už pět, s výjimkou několika obchodů v centru. Administrativní záležitosti se vlekly mnohem déle než u nás.

Měli jsme také mnohem blíž přírodě. Žila jsem v části nazvané “Bartley Green“, kde v okolí bylo spousta přírody, parků, rybníků a jedna koňská farma. Což se mi líbilo, měla jsem možnost se procházet a sportovat.

Ne všechno bylo ale jednoduché. Jako sama cizinka jsem se musela snažit o hodně více, abych něco zařídila a být o mnoho aktivnější. Avšak stálo to za to. Díky tomu, že jsem tam byla na ročním pobytu, jsem poznala Anglii nejen jako student ale i z pohledu člověka žijícího na jednom místě déle. Poznala jsem více její pozitivní tak i negativní stránky. Kromě studia jsem ve volném čase měla i možnost cestovat a poznávat krásná místa v Anglii, což vždy přineslo ty nejlepší zážitky.