22. 9. 2017

Středisko​​ Teiresiás​​ Masarykovy ​​univerzity ​​ve​ ​spolupráci s Nadačním​ ​fondem​ ​Českého​​ rozhlasu ​​představuje​​ Pélion ​– vzdělávací ​​​portál​​ pro uživatele ​​s ​​těžkým​ ​postižením​ ​zraku. ​ Pélion bude ​nabízet ​​na ​​jednom​ ​místě​ ​přístup ​​ke vzdělávacím​ ​materiálům​ ​z ​​oblasti​ ​ICT ​​a ​​asistivních ​​technologií​ ​pro ​​tyto ​​cílové skupiny:

• lidé s těžkým zrakovým postižením, kteří využívají náročné asistivní technologie na bázi ICT,
  • lektoři obsluhy těchto technologií,
  • odborní pracovníci-poskytovatelé služeb studentům se specifickými nároky na vysokých školách,
  • další zájemci o tuto tématiku z řad laické i odborné veřejnosti.

Na Pélionu jsou už nyní volně k dispozici jak původní materiály, které píší jeho redaktoři, tak agregované materiály z externích zdrojů. V současné době na něm najdou zájemci několik desítek článků, pokrývajících stěžejní a často poptávaná témata. Zájemci se díky vzniku Pélionu a vytvoření nových vzdělávacích materiálů tak mohou například naučit získávat informace z webu prostřednictvím českého překladu tutoriálu Surf’s Up – Surfování po internetu s JAWS a MAGic nebo efektivně pracovat na Macu nejen s odečítačem VoiceOver.

Pro následující měsíce je v plánu další rozvoj portálu po obsahové i funkční stránce. Průběžně bude přibývat obsah a dojde také k rozšíření možností, jakými bude možné k obsahu Pélionu přistupovat – k již dostupnému odběru RSS kanálu přibude rozesílání e-mailového newsletteru i informování o novinkách prostřednictvím Facebooku či Twitteru. Jsme také otevřeni další spolupráci jak s jednotlivci, tak organizacemi, které mají k tomuto tématu co říci a chtěli by na Pélion přispívat.

Vstup do portálu Pélion